Systemy automatyki typu inteligentny dom są coraz bardziej popularne. Jakie są główne zalety wynikające z ich używania?

Automatyzacja dotyczy coraz częściej także domów jednorodzinnych oraz mieszkań. Dzięki nowoczesnym systemom takim jak inteligentny dom możemy mieszkać jeszcze wygodniej, bezpieczniej oraz oszczędniej.

Czym dokładnie są systemy inteligentnego domu? Jakie funkcje oferują? Co można dzięki nim zyskać?

Inteligentny dom – co to jest?

Pod pojęciem inteligentnego domu czy też automatyki budynkowej lub systemu zarządzania budynkiem – po angielsku Building Management System – BMS kryje się system stanowiący mózg budynku – pozwalający na dobór odpowiednich parametrów i optymalizację pracy różnych instalacji i urządzeń.

W Polsce automatyka taka jak inteligentny dom zaczęła być popularna dopiero w ostatnich latach. Wynika to głównie z obniżenia kosztów związanych z montażem tych systemów, które aktualnie nie wymagają również tworzenia złożonych sieci okablowania – ich działanie może bazować także na komunikacji bezprzewodowej.

Co składa się na system inteligentnego domu?

W ramach systemu inteligentnego domu możemy wyróżnić elementy takie jak czujniki i detektory, które powiązane są z konkretnymi instalacjami i urządzeniami, a także ze zintegrowanym systemem zarządzania dla konkretnego budynku.

Informacje odczytywane przez czujniki i detektory pozwalają na sterowanie instalacjami i urządzeniami przez system zarządzania zgodnie ze zmianami zachodzącymi zarówno w budynku, jak również na zewnątrz niego.

Zatem inteligentny dom jako system zarządzania budynkiem pozwala na zintegrowanie, kontrolowanie, monitorowanie, a także zarządzanie i optymalizację działania oraz raportowanie działania różnych instalacji i urządzeń.

Inteligentny dom może obejmować obszary takie jak:

 • oświetlenie budynku wewnątrz niego i na zewnątrz
 • ogrzewanie budynkiem
 • wentylacja i klimatyzacja
 • sieć teleinformatyczna
 • system alarmowy i monitoringowy
 • system przeciwpożarowy
 • system kontroli dostępu
 • systemy nawadniania w ogrodzie
 • bramy wjazdowe i garażowe
 • rolety okienne
 • system pogodowy
 • konkretne urządzenia, na przykład audio i wideo

W związku z tym system inteligentnego domu jest w stanie objąć różne instalacje i urządzenia, które używane są w budynku na co dzień, automatyzując ich działanie i tym samym wyręczając domowników w ich obsłudze.

Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie systemu inteligentnego domu?

W praktyce, system typu inteligentny dom wyróżnia się wieloma zaletami zarówno w przypadku dużych domów jednorodzinnych, jak również tych o mniejszym metrażu.

System przede wszystkim powoduje, że korzystanie z budynku staje się jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze. Przykładowo, sterownie oświetleniem pozwala na jego automatyczne włączanie i wyłączenie w oparciu o ruch lub o natężenie światła. Z kolei automatyczne sterownie instalacją ogrzewania pozwala na dobranie najkorzystniejszych parametrów pracy kotła w zależności od temperatury panującej na zewnątrz i w budynku oraz od pory dnia. System może też automatycznie otwierać bramy, obsługiwać rolety, włączać nawadnianie w ogrodzie wtedy, gdy dawno nie padał deszcz.

Na uwagę zasługuje też funkcja symulowania obecności domowników, która przyda się wtedy, gdy nie ma ich w domu – w ten sposób można zmniejszyć ryzyko włamań. W dziedzinie bezpieczeństwa system pozwala też na szybkie alarmowanie domowników oraz odpowiednich służb w razie wystąpienia niebezpieczeństwa.

Dzięki systemom inteligentnego domu można również żyć oszczędniej. System będzie mógł samodzielnie dobrać najlepsze parametry pracy instalacji grzewczej, a także innych instalacji zużywających energię. To pozwala także na większą ochronę środowiska naturalnego.

Nowoczesne systemy inteligentnego budynku mogą być sterowane także przez smartfony lub z poziomu komputera, przez przeglądarkę internetową. Wobec tego dają użytkownikom możliwość stałego podglądu domu, a także ewentualnej zmiany parametrów działania konkretnych urządzeń i instalacji, gdy zachodzi taka potrzeba – bez posiadania specjalistycznej wiedzy w tej dziedzinie.