Niepotrzebne zużycie energii to nie tylko wyższe koszty, ale również większe zanieczyszczenie środowiska.

Ceny energii rosną z roku na rok. Ciągłe podwyżki coraz częściej wymuszają na firmach i na użytkownikach indywidualnych zmniejszenie zużycia w celu obniżenia stałych kosztów.

Świadome korzystanie z energii elektrycznej to sprawdzony sposób na zmniejszenie rachunków. W tym celu wykorzystuje się również zaawansowane urządzenia pozwalające na monitoring zużycia energii oraz na zarządzanie urządzeniami, które ją zużywają.

Jak monitoruje się zużycie energii?

Aby wdrożyć plan oszczędnościowy związany z obniżeniem zużycia energii elektrycznej, a także innych mediów, należy wyznaczyć te obszary, w których zużycie to jest nadmierne.

W tym celu można wykorzystać urządzenia pozwalające na aktywny monitoring zużycia energii, które na bieżąco, w czasie rzeczywistym, zapisują informacje o zużyciu energii. Na tej podstawie możliwa jest potem dokładna analiza danych i podjęcie odpowiednich kroków mających na celu zmniejszenie poboru energii.

W sprzedaży można znaleźć różne monitory zużycia energii, które przeznaczone są zarówno do użytku profesjonalnego, jak również mogą być stosowane w domach jednorodzinnych. Potrafią działać także z wykorzystaniem sieci, w tym internetu, więc nie wymagają skomplikowanej instalacji.

Najprostsze urządzenia do monitoringu zużycia energii składają się z czujnika albo z czujników w przypadku instalacji 3-fazowych, a także innych elementów pozwalających na przekazywanie odczytanych danych do użytkownika. W przypadku systemów bezprzewodowych są to specjalne nadajniki, koncentratory i kable, które podłącza się do routera – następnie informacje dostępne są on-line, przez program w przeglądarce internetowej czy na urządzeniach mobilnych – smartfonach, tabletach.

Programy wykorzystywane przy monitoringu zużycia energii pozwalają na tworzenie różnych analiz, na przykład dziennych, miesięcznych czy rocznych analiz zużycia energii, umożliwiają ustalanie limitów zużycia, tworzenie szacunków w celu obliczenia oszczędności wynikających z wprowadzenia zmian związanych ze zużywaniem energii elektrycznej.

Oczywiście, w przypadku obiektów takich jak biurowce, obiekty użyteczności publicznej, zakłady produkcyjne mamy do czynienia z bardziej zaawansowanymi systemami pozwalającymi na monitorowanie zużycia energii. Dzięki nim także można określić obszary problematyczne, gdzie zużycie energii jest nadmierne, a potem wdrożyć zmiany w celu optymalizacji zużycia prądu lub innych mediów.

Urządzenia monitorujące zużycie energii mogą być też elementem systemu sterowania budynkiem, który pozwala na skomunikowanie ze sobą różnych urządzeń i instalacji dla uzyskania najkorzystniejszych wyników w ich użytkowaniu – także dla oszczędności energii i zmniejszenia obciążenia dla środowiska naturalnego.

Sabur – nowoczesne systemy monitoringu i zarządzania zużyciem mediów

Dostarczaniem nowoczesnych systemów monitorowania i zarządzania zużyciem mediów zajmuje się firma Sabur, która posiada przeszło 25-letnie doświadczenie w dziedzinie automatyki.

W jej ofercie znajduje się zaawansowany system monitoringu i zużycia mediów bazujący na urządzeniach szwajcarskiej firmy SaiaBurgess Controls (SBC). Dzięki niemu możliwe jest nie tylko monitorowanie zużycia energii elektrycznej, ale także innych mediów, na przykład wody, gazu, ciepła czy sprężonego powietrza. W związku z tym system może być wykorzystywany do nadzorowania poziomu zużycia niemalże wszystkich mediów w obiekcie.

System firmy SaiaBurgess Controls nie wymaga czasochłonnej konfiguracji z użyciem specjalnych narzędzi programistycznych. Jego obsługa jest równie prosta, ponieważ odczytuje on automatycznie dane z liczników energii i koncentratorów liczników oraz pozwala na szybki i dokładny monitoring zużycia energii. Istnieje także możliwość bezproblemowej rozbudowy czy wymiany liczników zgodnie z wymaganiami.