Nowoczesne systemy automatyki mają bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej jednak kojarzone są ze zautomatyzowanym sterowaniem oświetleniem.

Dzięki systemom automatyki w budynkach można uzyskać szereg korzyści. Wśród nich znajduje się nie tylko poprawa komfortu czy bezpieczeństwa użytkowników konkretnego budynku, ale również oszczędności wynikające z mniejszego zużycia mediów, a tym samym mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego.

Nowoczesne systemy automatyki budynkowej, które nazywane są także systemami typu inteligentny budynek, mogą być połączone z różnymi instalacjami i urządzeniami. Wśród nich znajduje się również oświetlenie. Na czym dokładnie polega sterowanie oświetleniem przez systemy automatyki i jakie są jego główne zalety?

Jak system automatyki steruje oświetleniem?

Systemy automatyki, które odpowiedzialne są za sterowanie oświetleniem, wykorzystują w tym celu specjalne czujniki, które współpracują z oświetleniem, a także zintegrowane są z systemem zarządzania, który odpowiada za jego obsługę.

W przypadku oświetlenia sterowanie może odbywać się na kilka sposobów, w zależności od oczekiwań użytkownika, a także od potrzeb danego środowiska, w którym oświetlenie to jest używane.

Przykładowo, sterowanie oświetleniem może odbywać się z wykorzystaniem czujników ruchu. Oświetlenie włączy się automatycznie wtedy, gdy w obszarze czujnika ruchu znajdzie się człowiek i wyłączy się wtedy, gdy będzie on znajdować się już poza tym obszarem. W związku z tym nie ma potrzeby każdorazowego włączania światła. Nie dochodzi też do sytuacji, gdy oświetlenie jest włączone bez powodu, co z kolei przekłada się na większe rachunki za energię elektryczną.

Sterowanie oświetleniem może wykorzystywać również czujniki monitorujące natężenie światła, tak zwane czujniki zmierzchowe. Czujniki te są przeznaczone do automatycznego włączania i wyłączania oświetlenia wtedy, gdy natężenie światła spadnie poniżej określonego poziomu. Najczęściej czujniki te używane są do oświetlania przestrzeni zewnętrznych – uruchamiają światło po zmierzchu, natomiast wyłączają je o świcie.

Oprócz tego sterowanie oświetleniem może być zaprogramowane tak, aby oświetlenie to było włączane lub wyłączane w konkretnych godzinach lub też w powiązaniu z działaniem innych instalacji lub urządzeń, na przykład przy uruchomieniu bramy wjazdowej, przy otwarciu drzwi.

Automatyczne oświetlenie – doskonałe nie tylko do domu

Systemy automatyki pozwalające na sterownie oświetleniem doskonale sprawdzają się w różnych budynkach i na zewnątrz nich, co powoduje, że posiadają uniwersalne zastosowanie.

Automatyka oświetlenia doskonale sprawdza się w domach jednorodzinnych, a także w mieszkaniach i w apartamentach, gdzie pozwala na uzyskanie większego komfortu i oszczędności.

Również sterowanie oświetleniem doskonale sprawdza się w przypadku zakładów produkcyjnych, magazynowych, obiektów użyteczności publicznej, biurowców oraz innych dużych obiektów, w których ważne jest również aktywne sterowanie urządzeniami oświetleniowymi, również dla zmniejszenia kosztów z tym związanych.

Sterowanie oświetleniem sprawdza się też na zewnątrz, na przykład przy oświetleniu dróg i ulic, parkingów, reklam zewnętrznych, zewnętrznym oświetleniu budynków.

Nowoczesna automatyka oświetlenia od SaiaBurgess Controls

Tam, gdzie ważna jest swobodna zmiana parametrów pracy urządzeń oświetleniowych, stosuje się swobodnie programowalne moduły, które mogą pracować także jako samodzielne sterowniki przy sterowaniu oświetleniem, które w swojej ofercie posiada również szwajcarski producent SaiaBurgess Controls.

Programowalne moduły można dopasować indywidualnie do potrzeb instalacji, bez ponoszenia wysokich kosztów. Moduły tego rodzaju pozwalają na autonomiczną, ciągłą pracę nawet w przypadku, gdy dochodzi do awarii komunikacji ze stacjami nadrzędnymi.

Więcej informacji na temat zaawansowanych systemów sterowania oświetleniem oferowanych przez firmę SaiaBurgess Controls można znaleźć na stronie internetowej dystrybutora – firmy Sabur.