Obsługiwanie instalacji i urządzeń nie musi wymagać posiadania specjalistycznej wiedzy – to jeszcze prostsze dzięki nowoczesnym panelom operatorskim.

Instalacje i urządzenia używane zarówno w domach, jak również w dużych zakładach pracy wymagają odpowiedniej obsługi. Ta możliwa jest z użyciem różnych typów paneli sterowniczych, które określane są również jako panele operatorskie.

Panele tego rodzaju tworzone są dzisiaj z myślą o uproszczeniu obsługi instalacji i urządzeń i dzięki temu nawet te osoby, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy, mogą być odpowiedzialne za ich kontrolę.

Czym dokładnie jest panel operatorski?

Pod pojęciem panelu operatorskiego, inaczej panelu HMI (Human Machine Interface), znajduje się urządzenie elektryczne, które pozwala na prowadzenie kontroli innych urządzeń elektrycznych, które prowadzą określone procesy, na przykład produkcyjne.

Kiedyś najczęściej panele operatorskie miały postać płaskiej powierzchni, która wyposażona jest w różne przełączniki, przyciski i liczniki. Obecnie spotykane są głównie panele z wyświetlaczami, które mogą posiadać przyciski albo panele dotykowe. Wykorzystują także odpowiednie oprogramowanie.

Zadania paneli operacyjnych:

  • pośredniczą w komunikacji człowieka z urządzeniem, czyli odbierają i przekazują jego komendy
  • zajmują się zbieraniem pomiarów z kontrolowanych procesów
  • prowadzą wizualizację procesów
  • sterują procesami
  • alarmują, gdy zachodzi taka konieczność

Do paneli operatorskich można podłączać także inne urządzenia, na przykład takie jak moduły komunikacyjne, sterowniki PLC.

Obsługa nowoczesnych paneli operatorskich jeszcze prostsza

Starsze modele paneli operatorskich były niekiedy bardzo trudne w obsłudze, ponieważ wyposażone były w szereg różnych przełączników i przycisków, z których każdy pełnił inną funkcję. Operator musiał zatem posiadać szeroką wiedzę w zakresie obsługi panelu operatorskiego – bez niej nie mógł właściwie sterować urządzeniem czy urządzeniami.

Aktualnie skomplikowane panele operatorskie spotykane są coraz rzadziej. Producenci dążą o tego, aby uprościć ich użytkowanie i sprawić, że będzie bardziej intuicyjna. Oprogramowanie paneli operatorskich pozwala wtedy na łatwy i szybki dostęp do wszystkich potrzebnych funkcji, nawet wtedy, gdy użytkownik nie posiada szerokiej wiedzy w zakresie ich obsługi. Panele mogą być także konfigurowane z poziomu dostępnego oprogramowania narzędziowego.

Dominują panele dotykowe, których przekątna ekranu może wynosić od około 4 cali do nawet 15 cali, co pozwala na czytelne zaprezentowanie dostępnych funkcji oraz danych.

Nowoczesne panele potrafią także komunikować się z urządzeniami wielu producentów poprzez szeroką dostępność różnych protokołów komunikacyjnych.

Nowoczesne panele operatorskie Saia PCD firmy SaiaBurgess Controls

Jednym z liderów w dostarczaniu nowoczesnych systemów automatyki, w tym także paneli operatorskich przeznaczonych do ich obsługi, jest szwajcarska firma SaiaBurgess Controls.

W asortymencie firmy SaiaBurgess Controls znajduje się pełna gama paneli operatorskich przeznaczonych do wielu zastosowań, które powiązane są również z realizacją zadań wizualizacji w automatyce przemysłowej i budynkowej. To zróżnicowane modele paneli – proste panele graficzne, panele HMI przeznaczone do zarządzania mediami, a także zaawansowane terminale integrujące funkcje wizualizacji ze sterowaniem.

Panele operatorskie od SaiaBurgess Controls to:

  • programowalne panele webowe
  • web-panele z przeglądarką micro-browser i web-serwerem
  • panele z klawiaturą
  • dotykowe panele HMI

Więcej informacji na temat dostępnych paneli operatorskich firmy SaiaBurgess Controls wraz z prezentacją dostępnych modeli można znaleźć na stronie internetowej firmy Sabur, która zajmuje się sprzedażą paneli operatorskich.

Firma Sabur posiada przeszło 25-letnie doświadczenie w zakresie nowoczesnej automatyki. Obecnie koncentruje się w szczególności na systemach automatyki o otwartej architekturze, wykorzysujących technologie internetowe. Klientom zapewnia także zdalne i lokalne usługi serwisowe.