SCADA to systemy wpierające wizualizację procesów produkcji, a także oferujące szereg innych funkcjonalności. Czym dokładnie jest SCADA?

Specjalistyczne systemy SCADA (z języka angielskiego Supervisory Control And Data Acquisition) to systemy komputerowe, których głównym celem jest prowadzenie stałego nadzoru nad przebiegiem określonych procesów, na przykład technologicznych lub produkcyjnych.

Co dokładnie potrafią nowoczesne systemy SCADA? Jakie posiadają zastosowanie? Jakie systemy SCADA znajdują się obecnie w użyciu?

Jakie funkcjonalności oferują systemy SCADA?

Termin „SCADA” najczęściej odnosi się do systemu komputerowego, ale może on także odnosić się do komputera wraz z odpowiednim systemem, który jest nadrzędny w stosunku do sterowników PLC, urządzeń pomiarowych oraz wykonawczych, na przykład zaworów czy pomp.

System tego rodzaju oferuje użytkownikom szereg różnych możliwości, dzięki czemu ma on szerokie zastosowanie w różnych branżach.

Przy wykorzystaniu systemu SCADA możliwe jest:

  • gromadzenie danych z różnych maszyn i urządzeń pomiarowych
  • stałe nadzorowanie procesów
  • wizualizacja danych rzeczywistych albo historycznych
  • kontrolowanie procesów automatycznie albo ręcznie przez operatora
  • wykrywanie alarmów w procesach
  • archiwizowanie danych z procesów

Systemy SCADA posiadają bardzo szerokie zastosowanie – używane są przede wszystkim w zakładach produkcyjnych, ale również wykorzystywane są między innymi w gospodarce komunalnej, w automatyce budynkowej, w transporcie. System ten sprawdzi się wszędzie, gdzie konieczne jest stałe zbieranie danych, ich nadzorowanie, kontrolowanie prowadzonych procesów, a także alarmowanie.

W użyciu znajduje się aktualnie szereg różnych systemów SCADA, które różnią się pomiędzy sobą swoją architekturą oraz funkcjonalnością. Jednym z systemów cieszących się dużym zainteresowaniem jest system ControlMaestro bazujący na systemie SCADA Wizcon Supervisor.

ControlMaestro – nowoczesny, otwarty i modułowy system SCADA

ControlMaestro to system SCADA, który stanowi otwartą, kompletną, modułową, a także w pełni skalowalną platformą SCADA. Posiada ona szerokie zastosowanie, między innymi w obiektach przemysłowych, infrastrukturalnych, a także używana jest w automatyce budynkowej.

System SCADA ControlMaestro podąża za kierunkiem wyznaczonym przez koncepcję Industry 4.0, która dąży do stworzenia inteligentnej, w pełni zautomatyzowanej fabryki. W najnowszej wersji na 2018 rok system ControlMaestro oferuje szereg nowości wspierających jeszcze efektywniejszą pracę.

Poza zgodnością z najnowszymi systemami operacyjnymi, a także przeglądarkami internetowymi system ControlMaestro 2018 prezentuje nowy, atrakcyjny interfejs graficzny w technologii HTML5 – Maestro Aditum. Dzięki niemu możliwy jest błyskawiczny dostęp do danych z systemu SCADA w dowolnym miejscu z użyciem komputerów oraz urządzeń mobilnych takich jak smartfony i tablety na platformach Android oraz iOS. System pozwala także na pracę na panelach HMI oraz na urządzeniach z ekranami dotykowymi.

Najnowsza wersja pakiet ControlMaestro niesie także inne korzyści, w tym między innymi łatwiejszą obsługę danych historycznych. Zastosowanie specjalnych znaczników czasu pozwala na odczyt danych z dokładnością do milisekundy.

Podniesiono przy tym bezpieczeństwo w sieciach IT – szyfrowanie transferu danych zapewnia, że nie będą one przejęte przez nieuprawnione osoby.

Kolejnym atutem systemu SCADA ControlMaestro jest integracja z innymi, zaawansowanymi systemami zarządzania produkcją, a także przedsiębiorstwami, na przykład z systemami typu MRP.

Najnowsza wersja systemu SCADA ControlMaestro jest dostępna w polskiej wersji językowej.

System SCADA ControlMaestro dostępny jest do pobrania na stronie internetowej: https://www.sabur.com.pl/nasza-oferta/oprogramowanie/systemy-scada-controlmaestro.

Podsumowując, dzięki zastosowaniu specjalnych systemów SCADA możliwa jest nie tylko wizualizacja procesów technologicznych w zakładzie, ale również prowadzenie szeregu innych działań, dzięki którym możliwe jest jeszcze efektywniejsze prowadzenie procesów.